کپی رایتر کیست؟ کپی رایتینگ چیست؟ کپی رایتر یا تبلیغ‌نویس چه خدماتی ارائه می‌کند و اصلاً کپی رایتینگ چه نوع کاری است؟ در اینجا درباره اصول تولید محتوا توسط کپی رایتر خواهید خواند:

کپی رایتر کیست؟ کپی رایتینگ چیست؟

این‌ها سؤالاتی‌ست که به‌مرور بیشتر و بیشتر درباره خالق محتوای تبلیغاتی می‌پرسیم. ممکن است همین حالا خودمان خواهانِ پاسخِ این پرسش‌ها باشیم. کپی‌رایتر یک فروشندۀ محتوا است.

کپی رایتینگ چیست؟

کپی‌رایتینگ یا تبلیغ‌نویسی یعنی چه؟ من از طرفدارانِ دریافت و تعریفِ شهودی‌ام. بنابراین نخست تعریفِ شهودی‌ام را می‌گویم:

کپی رایتینگ یعنی قدرتِ بهره‌گیری از کلمات برای متقاعدکردنِ مشتری.

اگر از مشتاقانِ تعریفِ شهودی نیستید، خوب است چند تعریفِ دیگر برای‌تان بیاورم.

فرشید شهیدی –کپی‌رایتر- در جوابِ این سؤال کپی رایتر کیست می‌نویسد: کپی‌رایتینگ یعنی کشف «پیام اثرگذار» و سپس ایده‌پردازی برای رسیدن به «زبان و بیانی» که این اثرگذاری را به حداکثر برساند.

علی شهبازی -کپی‌رایتر- در مقاله‌ای به این سوال مفصلاً پاسخِ داده است. او می‌گوید: کپی‌رایتینگ ترکیبی است از فن نویسندگی و علوم بازاریابی و فروش و کپی‌رایتر کسی است که برای افراد، شرکت‌ها، برندها و یا هر مجموعه‌ای که قصد ارایه کالا یا خدمات داشته باشد، مطلب می‌نویسد.

کمی سخت شد، نه؟ پیشنهاد می‌کنم به همان پاسخِ شهودی برگردیم: کپی‌رایتینگ یعنی بهره‌گیری از کلمات برای متقاعدکردنِ مخاطب.

مخاطبِ کپی‌رایتر دایرۀ وسیعی از مردم را تشکیل می‌دهد. به‌بیانِ درست‌تر همۀ مردم مخاطبِ کار کپی‌رایتر هستند.

کپی‌رایتر کیست؟ کپی‌رایتینگ چیست؟
کپی‌رایتر کیست؟ کپی‌رایتینگ چیست؟

هر محتوایی که در طول روز می‌بینید موضوعِ کار یک کپی‌رایتر است: از نوشته‌های تابلوهای اعلانات گرفته یا نقشه‌ها، بیلبوردها، بروشورهای تبلیغاتی، هشدارها و….

منظور از بهره‌گیری از کلمات چیست؟

باور کنید کلمات مهمترین خلقِ بشر است؛ خلقی مهمتر از کشفِ آتش. اگر بعد از کشفِ آتش، راهی برای گفتگو و انتقالِ پیام‌مان پیدا نمی‌کردیم، از بی‌همدمی و نفهمیده‌شدن دق‌مرگ می‌شدیم.

کلمات اساسِ هر علم را می‌سازند. اما کارکردشان در تبلیغات چیست؟ شما می‌توانید به‌شیوۀ سنتی، با بنرهای تبلیغاتی فیزیکی یا دیجیتال چشمِ مخاطب را از کاسه در بیاورید اما تبلیغاتِ موفقی نخواهید داشت.

هم‌سخنی با مشتری، کاشتنِ بذرِ اثرگذاری، وفاداری و تبلیغاتِ بی‌هزینه است. این کار کپی‌رایتینگ است.

کپی‌رایتینگ هنرِ بهره‌گیری درست از کلمات برای جلبِ نظرِ مشتری‌ست.

کپی رایتینگ چیست؟ مهارتی‌ست که بنگاه‌های کوچک یا بزرگِ تجاری می‌کوشند با استفاده از آن، روی دغدغه‌های ذهنی، نیازها و مطلوب‌های مشتریِ بالقوه تمرکز کنند.

اگر در شیوه‌های سنتی فریاد می‌زدیم «بدو بدو این‌ورِ بازار» در بازاریابیِ مدرن می‌کوشیم با مردم حرف بزنیم.

اگر در شیوه‌های سنتی ما فریاد می‌زدیم «بدو بدو این‌ورِ بازار» در بازاریابیِ مدرن به‌کمکِ یک کپی‌رایتر می‌کوشیم با مردم حرف بزنیم. چیزی به دانسته‌های‌شان اضافه کنیم، حسِ درک‌شدن به آن‌ها منتقل کنیم و جزئیاتِ جذاب را انگولک کنیم.

پس از این مرحله، صحبت کردن دربارۀ یک محصول یا خدمت آسان‌تر می‌شود. نتیجتاً سرعت و قدرتِ اثرگذاری بیشتری در اختیار خواهیم داشت.

اصول کپی‌رایتینگ

کپی رایتر کیست؟

کپی رایتر یعنی چه؟ حالا که می‌دانیم کپی رایتینگ چیست، می‌توانیم راحت کارِ و وظیفه کپی رایتر را حدس بزنیم. کپی‌رایتر، نویسنده‌ای است که به‌قصدِ بازاریابی مؤثرتر و فروشِ بیشترِ محصول/خدمات، محتوای مفید تولید می‌کند.

اما این تعریفِ جامعی از یک کپی‌رایتر نیست.

کپی رایتر باید چه مهارت‌هایی داشته باشد؟

اگر بخواهم فهرستی مختصر و بدونِ شرح فراهم کنم، چنین چیزی از آب در می‌آید:

 • – داشتنِ دریافتِ شهودی
 • – خلاقیت
 • – شناخت نسبی بازار مصرف
 • – مهارت در نویسندگی
 • – تخصص در زبان و ادبیات جامعۀ مصرف
 • دایرۀ واژگانی وسیع (کسی که کم کلمه بلد است، به‌تکرار می‌افتد)
 • – شناختِ دقیق و درستِ محصول/خدمتی که قرار است درباره‌اش بنویسد
 • – شناختِ دغدغه‌های ذهنی بازار مصرف
 • – شناختِ کلی از نیازهای روز بازار مصرف
 • – شناختِ رسانه
 • – داشتنِ مهارتِ انتخابِ درستِ رسانه (بستر یا ظرفِ محتوا)
 • – مهارتِ SEO
 • – مهارتِ بازاریابی
 • – شناختِ ابزارهای مختلفِ تولید محتوا (از جمله عکاسی، تولید ویدئو، تصویربرداری و…)

قطعاً می‌توان به این فهرست چیزهای زیادی افزود. سعی می‌کنم به‌مرور این متن را اصلاح و به‌روزرسانی کنم. این خیلی مهم است. کپی رایتر باید در جریانِ دگرگونی‌های روز باشد و بداند کی، کجا و چطور از چه چیزی حرف بزند.

به‌خاطر داشته باشید مهمترین نکته در کارِ کپی‌رایتینگ و اصول تولید محتوا «شناختِ تغییرات بازارِ مصرف» است. ما باید در جریانِ دگرگونی‌های روز باشیم و بدانیم کی، کجا و چطور از چه چیزی حرف بزنیم.

بسیاری اوقاتِ شناختِ بزنگاه‌ها در اصول تولید محتوا، اسبِ تیزتازی‌ست زیرِ پای کپی‌رایترها و برندهای تجاری.

توصیه: اگر می‌خواهید یک کپی‌رایتر باشید با بدانید کپی رایتینگ چیست توصیه می‌کنم دوره‌های استراتژی محتوا یا بازاریابی درون‌گرا یا کپی‌رایتینگ را بگذرانید. سایت متمم دورۀ استراتژی محتوا را برگزار می‌کند که کاربردی‌ست.

کپی رایتینگ به درد چه نوع کارهایی می‌خورد؟

کاربردهای کپی رایتینگ چیست؟ همه نوع حرفه‌ای می‌تواند از کپی‌رایتینگ در مسیرِ برندینگ بهره ببرد.

اگر یک هنرمند هستید، داشتنِ مهارتِ کپی‌رایتینگ در برندیگِ شخصی‌تان اثربخش خواهد بود. اگر صاحبِ یک بنگاهِ تجاری کوچک یا بزرگ هستید، حضورِ یک کپی‌رایتر تا حد قابلِ قبولی روی فروش‌تان اثرِ مثبت می‌گذارد.

فروشِ بیشتر، تبدیلِ مشتری به تبلیغ‌کننده، برندسازی (خلقِ هویت و شخصیت برای یک بنگاه تجاری) و برانگیختنِ احساسات در مشتری از کلی‌ترین کاربردهای کپی‌رایتینگ است. اما باید اصول ارائه سفارش به کپی رایتر را بدانید چون کار او یک کار گران‌قیمت است.

تولید محتوا برای استارتاپ و نقش کپی رایتر

استارتاپ و نقش کپی‌رایتر

هر استارتاپ یا کسب و کار رشدیافته برای گفتگو با کاربران و مشتریان و حتی همکارانش به کپی رایتر نیازمند است. جهان محتوا هر روز گسترده‌تر می‌شود. تمرکز موتورهای جستجو برای یافتن و نشان دادن محتوای مفید هر لحظه بیشتر می‌شود.

همۀ این‌ها اهمیت رعایت اصول تولید محتوا در شکل‌گیری نگاه عمومی را نشان می‌دهد. اگر می‌خواهید ذهن مشتری را به سمت کسب و کار خود جهت‌دهی کنی یا احساسات مثبتی در او بسازید، برای تک تک جملات و کلماتی که انتخاب می‌کنید به کپی‌رایتینگ حرفه‌ای نیازمند هستید.

این روزها نه‌فقط بروشور و بیلبورد، بلکه متن یک پیامک یا اعلان درون‌برنامه هم حاوی جملاتی حیاتی است. هر کلمه می‌تواند یک بار معنایی منفی یا مثبت داشته باشد. نمی‌توان راه ارتباطی با جامعه را سرسری گرفت.

به خدمت گرفتن یک کپی‌رایتر برای بهره‌مندی از کلمات درست و منطبق بر صدای برند (Tone of voice) موضوعی پایه‌ای در اصول تولید محتوا در کسب و کار است.

اگر یک اپلیکیشن موبایل طراحی کرده‌اید یا وبسایت دارید، در کنار یک طراح تجربه کاربری به یک نویسنده تجربه کاربری (نویسنده یو ایکس – Ux writer) هم محتاج هستید. برخی از کپی‌رایترها می‌توانند علاوه بر کپی رایتینگ تبلیغاتی، یک نویسنده یوایکس هم باشند.

چه کسانی می‌توانند کپی‌رایتر باشند؟

این یک سؤالِ کلی درباره اصول تولید محتوا است و من از سؤالاتِ خیلی کلی فرار می‌کنم! ولی می‌توانم بگویم: نویسندگان، می‌توانند کپی‌رایترهای خوبی باشند.

همۀ نویسندگان؟ نه، قطعاً نویسندگانی که مهارت‌های لازم را ندارند هرگز کپی‌رایترهای خوبی نخواهند شد.

نویسندگان کپی‌رایترهای خوبی می‌شوند، اگر مهارت کسب کنند.

نویسندگان مزیتِ آشنایی با زبانِ فارسی و اصول را دارند. ادا در نمی‌آورند و اگر واقعاً نویسنده باشند، لحن، ادبیات و قدرتِ اثرگذاری کلمات را می‌شناسند.

برخی دیگر از مطالب دربارۀ کپی‌رایتینگ:

بنگاه‌های هنری فرهنگی و کپی‌رایتینگ

پیش‌تر مختصراً دربارۀ اهمیتِ کپی‌رایتینگ و بازاریابی محتوامحور در کسب و کارِ هنری-فرهنگی نوشته‌ام.

بعدها هم جزئی‌تر دربارۀ اصول تولید محتوا و کپی‌رایتینگ در نشر و کارکردهای آن در برندینگِ ناشران خواهم نوشت.

سفارش خدمات کپی‌رایتینگ

اگر دربارۀ خدمات تبلیغ‌نویسی و کپی‌رایتینگ پرسش یا پیشنهادی دارید، با من تماس بگیرید.


برای مطالعۀ بیشتر

حسام الدین مطهری

حسام الدین مطهری

دربارۀ انسان می‌نویسم و قصه می‌بافم. این کار برایم نوعی جستجوگری است: جستجوی نور. این روزها برای امرار معاش به حرفۀ کپی‌رایتینگ مشغولم.

2 دیدگاه

نظر شما چیست؟

حسام‌الدین مطهری

من داستان‌نویس، کپی‌رایتر، یو ایکس رایتر و استراتژیست محتوا هستم. دربارۀ انسان می‌نویسم و قصه می‌بافم. این کار برایم نوعی جستجوگری است: جستجوی نور.

با من در ارتباط باشید

ایران-تهران

صندوق پستی

13145-437

T: +98 912 833 34 52
E: [email protected]