کپی رایتر کیست؟ کپی رایتینگ چیست؟ کپی رایتر یا تبلیغ‌نویس چه خدماتی ارائه می‌کند و اصلاً کپی رایتینگ چه نوع کاری است؟ در اینجا درباره کاری که کپی رایتر انجام می‌دهد و نکات کپی رایتینگ خواهید خواند:

کلمه‌ها در خدمت فروش

کپی‌رایتر یک فروشندۀ محتوا است. کلمات را طوری می‌چیند تا سفارش‌دهنده پول بیشتری در بیاورد. این حرفه یک شغل تازه نیست و از دیرباز وجود داشته. کسانی که متن آگهی‌های روزنامه یا تبلیغات تلویزیونی قدیمی را می‌نوشتند همگی کپی رایتر بودند. تلاش همۀ آن‌ها این بود که روی مخاطب اثر بگذارند و او را به خرید ترغیب کنند. این دقیقا همان کاری است که از فرایند کپی رایتینگ انتظار می‌رود.

رعایت نکات کاربردی در کپی رایتینگ و تقویت مهارت به اثربخشی بیشتر متن تبلیغی کمک می‌کند.

کپی رایتینگ چه نوع کاری‌ست؟

کپی‌رایتینگ یا تبلیغ‌نویسی یعنی چه؟ من از طرفدارانِ دریافت و تعریفِ شهودی‌ام. بنابراین نخست تعریفِ شهودی‌ام را می‌گویم:

کپی رایتینگ یعنی قدرتِ بهره‌گیری از کلمات برای متقاعدکردنِ مشتری.

اگر از مشتاقانِ تعریفِ شهودی نیستید، خوب است چند تعریفِ دیگر برای‌تان بیاورم.

فرشید شهیدی –کپی‌رایتر- در جوابِ این سؤال کپی رایتر کیست می‌نویسد: کپی‌رایتینگ یعنی کشف «پیام اثرگذار» و سپس ایده‌پردازی برای رسیدن به «زبان و بیانی» که این اثرگذاری را به حداکثر برساند.

علی شهبازی -کپی‌رایتر- در مقاله‌ای به این سوال مفصلاً پاسخِ داده است. او می‌گوید: کپی‌رایتینگ ترکیبی است از فن نویسندگی و علوم بازاریابی و فروش و کپی‌رایتر کسی است که برای افراد، شرکت‌ها، برندها و یا هر مجموعه‌ای که قصد ارایه کالا یا خدمات داشته باشد، مطلب می‌نویسد.

کمی سخت شد، نه؟ پیشنهاد می‌کنم به همان پاسخِ شهودی برگردیم: کپی‌رایتینگ یعنی بهره‌گیری از کلمات برای متقاعدکردنِ مخاطب.

مخاطبِ کپی‌رایتر دایرۀ وسیعی از مردم را تشکیل می‌دهد. به‌بیانِ درست‌تر همۀ مردم مخاطبِ کار کپی‌رایتر هستند.

کپی‌رایتر کیست؟ کپی‌رایتینگ چیست؟ | تصویری از لوازم کار یک کپی رایتر

هر محتوایی که در طول روز می‌بینید موضوعِ کار یک کپی‌رایتر است: از نوشته‌های تابلوهای اعلانات گرفته یا نقشه‌ها، بیلبوردها، بروشورهای تبلیغاتی، هشدارها و….

منظور از بهره‌گیری از کلمات چیست؟

قبل از آنکه به دنبال نکات کپی رایتینگ باشید باور کنید کلمات مهمترین خلقِ بشر است؛ خلقی مهمتر از کشفِ آتش. اگر بعد از کشفِ آتش، راهی برای گفتگو و انتقالِ پیام‌مان پیدا نمی‌کردیم، از بی‌همدمی و نفهمیده‌شدن دق‌مرگ می‌شدیم.

کلمات اساسِ هر علم را می‌سازند. اما کارکردشان در تبلیغات چیست؟ شما می‌توانید به‌شیوۀ سنتی، با بنرهای تبلیغاتی فیزیکی یا دیجیتال چشمِ مخاطب را از کاسه در بیاورید اما تبلیغاتِ موفقی نخواهید داشت.

هم‌سخنی با مشتری، کاشتنِ بذرِ اثرگذاری، وفاداری و تبلیغاتِ بی‌هزینه است. این کار کپی‌رایتینگ است.

کپی رایتینگ هنرِ بهره‌گیری درست از کلمات برای جلبِ نظرِ مشتری‌ست.

کپی رایتینگ چیست؟ مهارتی‌ست که بنگاه‌های کوچک یا بزرگِ تجاری می‌کوشند با استفاده از آن، روی دغدغه‌های ذهنی، نیازها و مطلوب‌های مشتریِ بالقوه تمرکز کنند.

اگر در شیوه‌های سنتی فریاد می‌زدیم «بدو بدو این‌ورِ بازار» در بازاریابیِ مدرن می‌کوشیم با مردم حرف بزنیم.

اگر در شیوه‌های سنتی ما فریاد می‌زدیم «بدو بدو این‌ورِ بازار» در بازاریابیِ مدرن به‌کمکِ یک کپی‌رایتر می‌کوشیم با مردم حرف بزنیم. چیزی به دانسته‌های‌شان اضافه کنیم، حسِ درک‌شدن به آن‌ها منتقل کنیم و جزئیاتِ جذاب را انگولک کنیم.

پس از این مرحله، صحبت کردن دربارۀ یک محصول یا خدمت آسان‌تر می‌شود. نتیجتاً سرعت و قدرتِ اثرگذاری بیشتری در اختیار خواهیم داشت.

تصویری از یک کپی رایتر

کپی رایتر کیست؟

کپی رایتر یعنی چه؟ حالا که می‌دانیم کپی رایتینگ چیست، می‌توانیم راحت کارِ و وظیفه کپی رایتر را حدس بزنیم. کپی‌رایتر، نویسنده‌ای است که به‌قصدِ بازاریابی مؤثرتر و فروشِ بیشترِ محصول/خدمات، محتوای مفید تولید می‌کند.

اما این تعریفِ جامعی از یک کپی‌رایتر نیست.

مهارت‌های ضروری یک کپی رایتر

اگر بخواهم فهرستی مختصر و بدونِ شرح فراهم کنم، چنین چیزی از آب در می‌آید:

 • داشتنِ دریافتِ شهودی
 • خلاقیت
 • شناخت نسبی بازار مصرف
 • مهارت در نویسندگی
 • تخصص در زبان و ادبیات جامعۀ مصرف
 • دایرۀ واژگانی وسیع (کسی که کم کلمه بلد است، به‌تکرار می‌افتد)
 • شناختِ دقیق و درستِ محصول/خدمتی که قرار است درباره‌اش بنویسد
 • شناختِ دغدغه‌های ذهنی بازار مصرف
 • شناختِ کلی از نیازهای روز بازار مصرف
 • شناختِ رسانه
 • داشتنِ مهارتِ انتخابِ درستِ رسانه (بستر یا ظرفِ محتوا)
 • آشنایی با مفاهیم SEO
 • مهارتِ بازاریابی
 • شناختِ ابزارهای مختلفِ تولید محتوا (از جمله عکاسی، تولید ویدئو، تصویربرداری و…)

قطعاً می‌توان به این فهرست چیزهای زیادی افزود. کپی رایتینگ یک حرفۀ چندوجهی است و صرفاً با داشتن مهارت نوشتن نمی‌توان یک کپی‌رایتر شد.

کپی رایتر باید در جریانِ دگرگونی‌های روز باشد و بداند کی، کجا و چطور از چه چیزی حرف بزند. همین چیزهاست که دستمزد خدمات کپی رایتینگ را تعیین می‌کند.

به‌خاطر داشته باشید مهمترین نکته در کارِ کپی‌رایتینگ و اصول تولید محتوا «شناختِ تغییرات بازارِ مصرف» است. ما باید در جریانِ دگرگونی‌های روز باشیم و بدانیم کی، کجا و چطور از چه چیزی حرف بزنیم.

بسیاری اوقاتِ شناختِ بزنگاه‌ها در اصول تولید محتوا، اسبِ تیزتازی‌ست زیرِ پای کپی‌رایترها و برندهای تجاری.

توصیه: اگر می‌خواهید یک کپی‌رایتر باشید با بدانید کپی رایتینگ چیست توصیه می‌کنم دوره‌های استراتژی محتوا یا بازاریابی درون‌گرا یا کپی‌رایتینگ را بگذرانید. سایت متمم دورۀ استراتژی محتوا را برگزار می‌کند که کاربردی‌ست.

کپی رایتینگ به درد چه نوع کارهایی می‌خورد؟

کاربردهای کپی رایتینگ چیست؟ همه نوع حرفه‌ای می‌تواند از کپی‌رایتینگ در مسیرِ برندینگ بهره ببرد.

اگر یک هنرمند هستید، داشتنِ مهارتِ کپی‌رایتینگ در برندیگِ شخصی‌تان اثربخش خواهد بود. اگر صاحبِ یک بنگاهِ تجاری کوچک یا بزرگ هستید، حضورِ یک کپی‌رایتر تا حد قابلِ قبولی روی فروش‌تان اثرِ مثبت می‌گذارد.

فروشِ بیشتر، تبدیلِ مشتری به تبلیغ‌کننده، برندسازی (خلقِ هویت و شخصیت برای یک بنگاه تجاری) و برانگیختنِ احساسات در مشتری از کلی‌ترین کاربردهای کپی‌رایتینگ است. اما باید اصول ارائه سفارش به کپی رایتر را بدانید چون کار او یک کار گران‌قیمت است.

نقش کپی رایتینگ در کسب و کار

هرکسب و کار خرد یا کلان رشدیافته برای گفتگو با کاربران و مشتریان و حتی همکارانش به کپی رایتر نیازمند است. جهان محتوا هر روز گسترده‌تر می‌شود. تمرکز موتورهای جستجو برای یافتن و نشان دادن محتوای مفید هر لحظه بیشتر می‌شود.

همۀ این‌ها اهمیت رعایت نکات کپی رایتینگ در شکل‌گیری نگاه عمومی را نشان می‌دهد. اگر می‌خواهید ذهن مشتری را به سمت کسب و کار خود جهت‌دهی کنی یا احساسات مثبتی در او بسازید، برای تک تک جملات و کلماتی که انتخاب می‌کنید به کپی‌رایتینگ حرفه‌ای نیازمند هستید.

این روزها نه‌فقط بروشور و بیلبورد، بلکه متن یک پیامک یا اعلان درون‌برنامه هم حاوی جملاتی حیاتی است. هر کلمه می‌تواند یک بار معنایی منفی یا مثبت داشته باشد. نمی‌توان راه ارتباطی با جامعه را سرسری گرفت.

به خدمت گرفتن یک کپی‌رایتر برای بهره‌مندی از کلمات درست و منطبق بر صدای برند (Tone of voice) موضوعی پایه‌ای در اصول تولید محتوا در کسب و کار است.

اگر یک اپلیکیشن موبایل طراحی کرده‌اید یا وبسایت دارید، در کنار یک طراح تجربه کاربری به یک نویسنده تجربه کاربری (نویسنده یو ایکس – Ux writer) هم محتاج هستید. برخی از کپی‌رایترها می‌توانند علاوه بر کپی رایتینگ تبلیغاتی، یک نویسنده یوایکس هم باشند.

چه کسانی می‌توانند کپی‌رایتر باشند؟

این یک سؤالِ کلی درباره اصول تولید محتوا است و من از سؤالاتِ خیلی کلی فرار می‌کنم! ولی می‌توانم بگویم: نویسندگان، می‌توانند کپی‌رایترهای خوبی باشند.

همۀ نویسندگان؟ نه، قطعاً نویسندگانی که مهارت‌های لازم را ندارند هرگز کپی‌رایترهای خوبی نخواهند شد.

نویسندگان کپی‌رایترهای خوبی می‌شوند، اگر مهارت کسب کنند.

نویسندگان مزیتِ آشنایی با زبانِ فارسی و اصول را دارند. ادا در نمی‌آورند و اگر واقعاً نویسنده باشند، لحن، ادبیات و قدرتِ اثرگذاری کلمات را می‌شناسند.

دستمزد خدمات کپی رایتینگ چقدر است و چطور تعیین می‌شود؟

در حال حاضر به‌دلایل مختلف از جمله جوان بودن حرفۀ کپی‌رایتینگ در ایران (با این نام و نشان)، فرایند قیمتگذاری مشخصی برای خدمات کپی رایتینگ وجود ندارد. اما می‌توان نکته‌های کاربردی در تعیین قیمت را مرور کرد و به تصمیمی منصفانه رسید.

برخی دیگر از مطالب دربارۀ کپی‌رایتینگ:


برای مطالعۀ بیشتر

حسام الدین مطهری

حسام الدین مطهری

دربارۀ انسان می‌نویسم و قصه می‌بافم. این کار برایم نوعی جستجوگری است: جستجوی نور. این روزها برای امرار معاش به حرفۀ کپی‌رایتینگ مشغولم.

2 دیدگاه

نظر شما چیست؟

حسام‌الدین مطهری

من داستان‌نویس و کپی‌رایتر هستم. دربارۀ انسان می‌نویسم و قصه می‌بافم. این کار برایم نوعی جستجوگری است: جستجوی نور.

تماس:

ایران، تهران
صندوق پستی: ۴۳۷-۱۳۱۴۵
[email protected]