برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

عقل و حماقت؛ فاصله میان نوآوری و شکست

[مدت‌زمان خواندن: ۱ دقیقه]

نوآوریهیچ بازارِ نویی با نوآوریِ بی‌دلیل تصاحب نمی‌شود. نوآوریِ منطقی، نتیجهٔ مسلّمِ «نیازِ نو» است. فقط کسانی که زیر و بمِ کار را می‌شناسند و از خلاقیت بهره برده‌اند می‌توانند نوآورانِ واقعی باشند. نوآوری برای نوآوری هیچ ارتباطی با خلاقیت و اندیشیدن ندارد و نتیجه‌ای جز صرفِ منابعِ مالی-انسانی نخواهد داشت.

نوآورانِ واقعی همواره در تاریخ ستاره شده‌اند، درحالیکه خیلی‌ها به تلاشی مذبوحانه برای نوآوری متوسل شده‌اند و منابع را به باد داده‌اند و نامِ خود و محصول‌شان را به باد داده‌اند.

تغییر سایزِ روزنامه، تغییر بدونِ پایهٔ فکریِ طراحی سایت، تغییر در شیوهٔ عرضهٔ محصولات، تغییر در طرح و ابعاد بسته‌بندی محصولات، تغییر در روشِ اطلاع‌رسانی به مشتری/مخاطب فقط در صورتِ وجودِ اندیشهٔ «نوآوری برای بهبودِ کار» موفقیت‌آمیز خواهد بود.

این یک واقعیت است: همیشه توهمِ نوآوری از نوآوری بیش‌تر و پیش‌تر تاخته است. اما میانِ نوآوریِ واقعی با توهم فاصله به اندازهٔ عقل و حماقت است. عاقل می‌پرسد: «چرا؟» و «چطور؟» و احمق فقط در پیِ جلوه‌گری است.

یک مطلب در همین زمینه:  غلبۀ تجارت کاغذ بر تجارت محتوا در بازار کتاب ایران

ورود مشترکان

یا همین امروز مشترک شوید و از مطالب ویژۀ کاغذ استنسیل بهره ببرید:

برخی از کتاب‌های من
کلت ۴۵ کلت ۴۵
reviews: 13
ratings: 59 (avg rating 3.69)

تذکره اندوهگینان تذکره اندوهگینان
reviews: 13
ratings: 28 (avg rating 4.18)

درخت به درخت به
reviews: 3
ratings: 16 (avg rating 3.31)

پادکست

اشتراک مطالب ویژه

کاغذ استنسیل مطالبِ ویژه‌ای برای مشترکان منتشر می‌کند. شما هم می‌توانید مشترک کاغذ استنسیل شوید و مطالب ویژه را کامل بخوانید.