برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

یک پرده از زندگی

[مدت‌زمان خواندن: ۱ دقیقه]

حوالی اواخرِ سال ۸۵، نادر ابراهیمیِ عزیز هنوز در میانِ ما بود که با همسرش مصاحبه کردم. مردِ بیمار، از پسِ سال‌ها دویدن و کوشیدن، از پا افتاده بود. همسرش می‌گفت: زندگی با نادر ابراهیمی سخت است… زندگی با کسی که هر روز به خانه می‌آمد و می‌گفت کارم را ترک کرده‌ام سخت است.

نادرِ ابراهیمی عزیز -که خدایش رحمت کناد- بر پیشانیِ کتابِ «ابوالمشاغل» و در کتابِ «ابنِ مشغله» نوشته است: «هر انسانِ واقعی، در زندگی پایبند به اصولی‌ست که با تهدید و تطمیع و تمسخر از آن اصول منحرف نمی‌شود…»

من سال‌ها با این دو تکه حرف زندگی کردم. با گفتهٔ همسرِ نادر دربارهٔ زندگیِ سختش با مردی استوار بر اصول و نااستوار بر مشاغل، و با سخنِ خودِ نادر دربارهٔ پایبندی بر اصول. حالا می‌خواهم به نادرِ ابراهیمی سلام بفرستم و بگویم: در زندگی تیغ‌هایی برّنده‌تر از تهدید و تطمیع و تمسخر هم هست. چنان برّنده که دیگر نتوانی در برابرشان مقاومت کنی. و آن وقت مجبوری خیلی شیک و محترمانه، اصولت را زیرِ پا بگذاری تا بتوانی چرخِ زندگی‌ات را بچرخانی. تا بتوانی چهارچوبِ زندگی‌ات را حفظ کنی. و چه تناقضی: اصولِ زندگی را زیر پا می‌گذاری تا زندگی را حفظ کنی!

من این پرده از زندگی را پشتِ سر می‌گذارم و به خاطرش می‌سپارم. با یادهایی از وزارتِ فرهنگ و ارشاد اسلامی دولتِ دهم و یازدهم، ناشران، دوستانم، همهٔ نهادهای فرهنگی کشور، مخاطبانِ آثارم و سایهٔ سنگینِ سیاست که صحنه را تیره کرده بود….

یک مطلب در همین زمینه:  اجتماعِ بت‌سازِ بی‌هویت

ورود مشترکان

یا همین امروز مشترک شوید و از مطالب ویژۀ کاغذ استنسیل بهره ببرید:

برخی از کتاب‌های من
کلت ۴۵ کلت ۴۵
reviews: 13
ratings: 59 (avg rating 3.69)

تذکره اندوهگینان تذکره اندوهگینان
reviews: 13
ratings: 28 (avg rating 4.18)

درخت به درخت به
reviews: 3
ratings: 16 (avg rating 3.31)

پادکست

اشتراک مطالب ویژه

کاغذ استنسیل مطالبِ ویژه‌ای برای مشترکان منتشر می‌کند. شما هم می‌توانید مشترک کاغذ استنسیل شوید و مطالب ویژه را کامل بخوانید.