برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

راهنمای فروش بیشتر در اینستاگرام

[مدت‌زمان خواندن: ۳ دقیقه]

چطور می‌توان فروش بیشتر در اینستاگرام را تجربه کرد؟ رونقِ روبه‌فزونیِ اینستاگرام و رکودِ اقتصادی خیلی از هنرمندان و تولیدکنندگان را اینستاگرامر کرده است.

حالا از لباسِ زیر گرفته تا کیفِ چرم با جستجوی چند هشتگ در اینستاگرام جلوی دست‌مان است. چه کسی در این کسب و کار از رقبا پیش می‌افتد؟ کسی که محتوای بهتری تولید کند. اما آیا محتوا در کسب و کار اینستاگرامی فقط عکس است؟

هشدار! شما محصول ناملموس می‌فروشید

بسیاری از مدیران کسب و کارهای اینستاگرامی فراموش می‌کنند محصولی ناملموس می‌فروشند. همه چیز از «اعتماد» شروع می‌شود. معمولاً مراحلِ فرایندِ خرید از این قرار است:

 1. ارسال پیام
 2. پرسش دربارۀ محصول
 3. سفارش دادن
 4. پرداخت هزینه
 5. انتظار
 6. دریافت محصول

خیلی از اوقات تأخیر در پاسخگویی، لحن و ادبیاتِ نامناسب در تعامل با مشتری، فارگلیسی‌نویسی و فینگلیش‌نویسی و بی‌حوصلگی در پاسخ به سؤال‌های جزئیِ مشتری اولین و آخرین خطا است.

اگر به دنبال فروش بیشتر در اینستاگرام هستید، باید بدانید پیام‌ها نوعی از محتوا در کسب و کار اینستاگرامی هستند. مشتری‌ای که در این مرحله محتوای دقیق، مفید، اثرگذار و ذوق‌آور دریافت نکند، برای همیشه از شما رو می‌گرداند.

از آنجایی که مشتری هیچ تصورِ ملموسی از محصول ندارد، اعتمادسازی با کلماتِ مناسب و ارائۀ اطلاعاتِ دقیق بختِ شما را بالا می‌برد. برای فروش بیشتر در اینستاگرام به این سه ابزار خوب فکر کنید:

 • عکس
 • متنِ توصیفی دربارۀ جزئیات محصول
 • کلماتِ اطمینان‌بخش

اگر موفق به جلبِ اعتمادِ مشتری شوید، سفارشی دریافت خواهید کرد. در این مرحله او پولی به حسابِ شما واریز کرده است. دقت کنید او حاصلِ دسترنج و بخشی از وجودش را به حسابِ شما ریخته است. بنابراین انتظارِ دریافتِ محصولی مطلوب دارد.

در کسب و کارِ دیجیتال هر مشتری سرمایۀ شماست. سرمایۀ شما طی این مراحل بیشتر و کیفی‌تر می‌شود:

 • جلب اعتماد و جذب مشتری
 • تبدیل مشتری بالقوه به مشتری بالفعل (خریدار)
 • تبدیل خریدار به مشتری وفادار

ممکن است برای مدتی فروش بیشتر در اینستاگرام را تجربه کنید. اما اگر به بقای فعالیت‌تان فکر می‌کنید، طبیعی است که به مشتریانِ وفادار نیاز داشته باشید نه مشتریانِ فراری.

سؤال مهم: مرز باریک مشتری وفادار و مشتری فراری کجاست؟

در محتوا! دوباره تکرار می‌کنم محتوا در کسب و کار اینستاگرامی کلید فروش بیشتر در اینستاگرام است. محتوا مرزی میان مشتری وفادار و مشتری فراری است. جزئی‌تر بگویم؟

 • عکس و توضیحِ عکس (اگر برای معرفیِ جذاب و دقیقِ محصول‌تان وقت و انرژی صرف نکنید، هیچکس را بابتِ کسادی کارتان مؤاخذه نکنید جز خودتان. عکس‌ها باید گویا باشند و زوایای مختلف محصول را نشان بدهند. بهتر است از چند عکس استفاده کنید و در توضیح، به‌خوبی محصول را معرفی کنید. قصه‌ها و ماجراها همواره جذاب‌اند. تا می‌توانید از زبانِ قصه‌گو بهره بگیرید.)
 • هشتگ (انتخاب هشتگ‌های پرمخاطبِ مرتبط همانقدر اثرگذار است که انتخابِ هشتگ‌های بی‌ربط)
 • پیام‌های پیش از دریافت سفارش (با مشتری مثل یک مشتری ارزشمند حرف بزنید؛ حتی اگر یک کالای ارزان‌قیمت را سفارش می‌دهد. گرم سلام کنید.)
 • توضیح‌های جزئی به مشتری (هرگز از ارائه توضیح خسته نشوید)
 • توضیح در روندِ تولید یا ارسالِ محصول (ممکن است مشتری وسواس داشته باشد)
 • پاسخگو بودن پس از دریافت محصول (احتمال اینکه مشتری از محصول ناراضی باشد وجود دارد. یا حق با او است، یا نه. در هر دو صورت، شما هرگز نباید از کلمات برای شکست‌دادنِ او استفاده کنید. دقت کنید: فروش بیشتر در اینستاگرام و رشد و بقای کسب و کارِ شما در گروِ رضایت مشتری است. مهارتِ گفتگو را پیدا کنید و تلاش کنید با کلماتِ اطمینان‌بخش، رضایتِ مشتری را جلب کنید.
 • مشاورۀ دقیق (اگر به مشتری اطلاعاتی دربارۀ دستورِ مصرف، راه‌های بهترِ نگه‌داری از محصول، اطلاعاتِ مفید دربارۀ شیوۀ به کارگیری و… بدهید، او احساسِ گرم‌تری خواهد داشت.)
 • شناسنامۀ محصول (اگر محصولی دست‌ساز ارائه می‌کنید، برایش یک شناسنامه تهیه کنید و هر محصول را با شناسنامه‌ای که تاریخِ تولید، موادِ مصرفی، نام خریدار و اطلاعاتِ پایه‌ای دیگر دارد، اختصاصی کنید. این کار به مشتریِ شما احساسی بهتر می‌دهد و در برندینگِ شما هم اثرگذار است)
یک مطلب در همین زمینه:  ۱۰ فرمان برای ارائه سفارش به کپی رایتر

تعامل را جدی بگیرید

از امکاناتِ مختلفِ Story برای ایجاد فضای تعاملی با مشتریانِ بالقوه و بالفعل و وفادار بهره بگیرید.

تعامل بختِ شما را برای دریافتِ سفارش بالاتر می‌برد و به فروش بیشتر در اینستاگرام با تکیه بر تجربۀ مشتریان قبلی کمک شایانی می‌کند.

هرگز چند ابزار بازاریابی را همزمان به کار نگیرید

افزایش فالوور خوب است اما بهترین راه چیست؟ خریدِ Bot یا فالوور قلابی؟ هیچ‌چیز به‌اندازۀ محتوا در کسب و کار اینستاگرامی به رونقِ حسابِ کاربری شما کمک نمی‌کند.

محتوای خوب مشتریانِ گذری و مشتاقانِ محصول را به صفحۀ شما علاقه‌مند می‌کند و مشتریانِ وفادار را هم برای معرفیِ شما به دیگران (از طریق اینستاگرام) تشویق می‌کند.

حتی اگر می‌خواهید از ابزاری علاوه بر تولید محتوا بهره بگیرید، به‌طورِ همزمان روی دو یا چند ابزار تمرکز نکنید، چرا که موفق به تحلیل و سنجشِ میزانِ موفقیت یا شکستِ آن ابزار نخواهید شد.

خود را تحلیل کنید

از ابزار آنالیز اینستاگرام (ویژۀ حساب‌های تجاری) برای تحلیل مخاطبان‌تان و خودتان بهره بگیرید.

قبل از هر چیز حسابِ کاربری‌تان را با اتصال دادن به یک صفحه در فیس‌بوک، به حساب تجاری تبدیل کنید. بعد از آن می‌توانید ساعت‌های پرمخاطب، تصاویرِ پرمخاطب و بسیاری اطلاعاتِ مفیدِ دیگر در اختیار داشته باشید که در تصمیم‌گیری‌های بعدی کمک‌حال‌تان خواهد بود.

با تکیه بر آمار می‌توانید در زمان درست تصمیم بگیرید و به دیده‌شدن بیشتر محتوا کمک کنید. این‌ها جزئیاتی برای فروش بیشتر در اینستاگرام هستند.

با کپی‌رایترها و استراتژیست محتوا مشورت کنید

تدوین استراتژی محتوا به شما کمک می‌کنید مسیرِ محتوایی دقیق‌تری پیش بگیرید. تولید محتوا یک تخصص است. توصیه می‌کنم با کپی‌رایتر مشورت کنید.

ورود مشترکان

یا همین امروز مشترک شوید و از مطالب ویژۀ کاغذ استنسیل بهره ببرید:

برخی از کتاب‌های من
کلت ۴۵ کلت ۴۵
reviews: 13
ratings: 59 (avg rating 3.69)

تذکره اندوهگینان تذکره اندوهگینان
reviews: 13
ratings: 28 (avg rating 4.18)

درخت به درخت به
reviews: 3
ratings: 16 (avg rating 3.31)

پادکست

اشتراک مطالب ویژه

کاغذ استنسیل مطالبِ ویژه‌ای برای مشترکان منتشر می‌کند. شما هم می‌توانید مشترک کاغذ استنسیل شوید و مطالب ویژه را کامل بخوانید.

هشدار! شما محصول ناملموس می‌فروشید

بسیاری از مدیران کسب و کارهای اینستاگرامی فراموش می‌کنند محصولی ناملموس می‌فروشند. همه چیز از «اعتماد» شروع می‌شود. معمولاً مراحلِ

سؤال مهم: مرز باریک مشتری وفادار و مشتری فراری کجاست؟

در محتوا! دوباره تکرار می‌کنم محتوا در کسب و کار اینستاگرامی کلید فروش بیشتر در اینستاگرام است. محتوا مرزی میان

تعامل را جدی بگیرید

از امکاناتِ مختلفِ Story برای ایجاد فضای تعاملی با مشتریانِ بالقوه و بالفعل و وفادار بهره بگیرید.

هرگز چند ابزار بازاریابی را همزمان به کار نگیرید

افزایش فالوور خوب است اما بهترین راه چیست؟ خریدِ Bot یا فالوور قلابی؟ هیچ‌چیز به‌اندازۀ محتوا در کسب و کار

خود را تحلیل کنید

از ابزار آنالیز اینستاگرام (ویژۀ حساب‌های تجاری) برای تحلیل مخاطبان‌تان و خودتان بهره بگیرید.

با کپی‌رایترها و استراتژیست محتوا مشورت کنید

تدوین استراتژی محتوا به شما کمک می‌کنید مسیرِ محتوایی دقیق‌تری پیش بگیرید. تولید محتوا یک تخصص است. توصیه می‌کنم با

 • هشدار! شما محصول ناملموس می‌فروشید
 • سؤال مهم: مرز باریک مشتری وفادار و مشتری فراری کجاست؟
 • تعامل را جدی بگیرید
 • هرگز چند ابزار بازاریابی را همزمان به کار نگیرید
 • خود را تحلیل کنید
 • با کپی‌رایترها و استراتژیست محتوا مشورت کنید