وقتی از محتوا حرف می‌زنیم، منظور فقط متن نیست. هرآنچه به بازاریابی محتوایی مربوط است (ویدیو، ایدۀ یک بستۀ تبلیغاتی، کلیپ صوتی، ایدۀ یک پوستر و…) بخشی از زمینه‌های فعالیت یک کپی رایتر محسوب می‌شود.

[read more=”ادامۀ مطلب…” less=”بستن”]

بازاریابی محتوایی

جعبه فوری عشق در یک نگاه | منبع: mooiwatbloemendoen.nl

پروژۀ تبلیغاتی عشق در نگاه اول یادآوری می‌کند بازاریابی محتوایی به‌مدد متخصصان محتوا چطور می‌تواند هیجان‌انگیز، جذاب و اثربخش باشد.
پیش‌تر گفته بودم که هرجا «کلمه» یا به تعبیرِ دیگر «راهِ تعامل» وجود دارد، محل مأموریت کپی‌رایتر است.
 

عشق در نگاه اول یا بازاریابی محتوایی

اخیراً انجمن گل هلند، ایده‌ای را در شهرهای آمستردام و پاریس اجرایی کرده است. در نقاط مختلفِ شهر، جعبه‌های کمکِ فوری (Emergency) با یک شاخه گلِ سرخ نصب شده است. نوشتۀ سادۀ روی جعبه از عابران خواسته در صورتیکه عشق در نگاه اول سراغ‌شان آمد، شیشه را بشکنند و گلِ سرخ را تقدیم کنند.
جذابیتی که در لحظۀ اول اغلب‌مان را درگیرِ ایده می‌کند، یک ایدۀ بازاریابی محتوایی‌ست. در اجرای این ایده، محتوای متنی، محتوای بصری و شیء در کنار هم قرار گرفته‌اند تا ذهنِ عابران را به «گل»، «خریدن گل»، و «هدیه دادنِ گل به عشق زندگی» تشویق کنند.

گروه‌های مختلف و واکنش به بازاریابی محتوایی

طبیعتاً بخشی از کسانی که با این جعبه‌ها مواجه می‌شوند مشخصاً در موقعیتِ عشق در نگاهِ اول قرار نمی‌گیرند. ممکن است پیش‌تر عاشق شده باشند. در این صورت، قلقلکِ خاطراتِ شیرین به آن‌ها انگیزۀ خرید می‌دهد.
ممکن است برخی دیگر در پی عشق باشند. قلقلکِ احساسات‌شان، آن‌ها را -ناخودآگاه به حرکت به سمتِ عشق (در خیال یا واقعیت) ترغیب می‌کند.
 

تغییر دستور به همیاری

در این شیوۀ تبلیغاتی، مخاطب حسِ همیاری دریافت می‌کند. تبلیغ‌کننده دستوری صادر نکرده است. مخاطب در معرضِ تبلیغات قرار گرفته و به این شیوه، نامِ تبلیغ‌کننده را در ذهنش ثبت می‌شود و ممکن است به‌زودی مشتری‌اش باشد، اما حس نمی‌کند به‌زور مجبور به کاری شده است.
تبلیغ‌کننده یک خدمتِ رایگان به مخاطبش ارائه کرده و در ازای آن، به فراگیری و دیده‌شدن امید بسته است. ادعای بیهوده نکرده است و دروغ و دونگ سر هم نکرده است.
 

نورافشانی بر نقطۀ طلایی

گفتن دربارۀ مرگ، زندگی، موفقیت، شکست، عشق و مواردِ اینچنینی، همواره برای مخاطب جذاب است. بسیاری از موفق‌ترین داستان‌ها و قصه‌های تاریخ بشر، با تکیه بر موقعیت‌های دراماتیک و تراژیک موفق به جلب نظر و تهییج احساساتِ مخاطب‌شان شده‌اند.
در اینجا هم نورافشانی بر نقطۀ طلاییِ عشق (که ممکن است برای برخی حسرت، برای برخی خاطره و برای برخی مایۀ نفرت باشد) به‌خوبی امکانِ جلبِ نظر را فراهم کرده است.
 

ما و آگهی‌های‌مان

اقدام انجمن گل هلند درس‌آموز است. بررسی میزان موفقیتِ این کمپین قطعاً درس‌های بیشتری برای‌مان خواهد داشت. درس‌هایی برای ما که نه‌تنها برای برند خود ارزش چندانی قائل نیستیم، بلکه عموماً کار را به بدترین شکل و با کمترین بهره‌گیری از متخصصان به انجام می‌رسانیم.
 

تیزر تبلیغاتی ایدۀ عشق در نگاه اول


Everyone knows the red ‘In case of emergency break glass’ boxes. Overnight we placed 1500 of our own ‘In case of love at first sight’ boxes in the most crowded and romantic areas of the city. Each box contained a big red rose for anyone suffering from a case of love at first sight. Paris, the capital of love, now with added romance!
[/read]

حسام الدین مطهری

حسام الدین مطهری

دربارۀ انسان می‌نویسم و قصه می‌بافم. این کار برایم نوعی جستجوگری است: جستجوی نور. این روزها برای امرار معاش به حرفۀ کپی‌رایتینگ مشغولم.

نظر شما چیست؟

حسام‌الدین مطهری

من داستان‌نویس، کپی‌رایتر، یو ایکس رایتر و استراتژیست محتوا هستم. دربارۀ انسان می‌نویسم و قصه می‌بافم. این کار برایم نوعی جستجوگری است: جستجوی نور.

با من در ارتباط باشید

ایران-تهران

صندوق پستی

13145-437

T: +98 912 833 34 52
E: hesam@hmotahari.com